Jak můžete pomoci

dětským nevidomým čtenářům

1) Sbírka pískátek

            Jednou z nejúspěšnějších knížek dlouholetého projektu Tactus je Myší písnička, kterou jsme získali jako soutěžní dílo Tactus.cz 2013. Text je dílem Josefa Bruknera, hmatové ilustrace ztvárnila Simona Pišlová. Bohužel máme Myší písničku v jediném exempláři, což je veliká škoda. Rádi bychom vytvořili kopie, k tomu nám ovšem chybí pískátka, která mají myšky v sobě zašité. Ke koupi je k dostání jediný druh pískátek, my bychom ale rádi, aby každá myška pištěla jiným „hláskem“, tudíž aby pískátka byla různorodá. Cestou k úspěchu je sbírka pískátek: pokud byste měli doma gumovou hračku, plyšáka, blahopřání, kojeneckou knížku apod., z níž lze pískátko vypreparovat, rádi přijmeme jakýkoliv jednotlivý kousek.
            Fotky jednotlivých stránek velice zdařilé knížky můžete najít na http://tactus-cz-2013.wz.cz/tactus_cz_2013/ (česká verze) nebo na http://asociacerodicu.rajce.idnes.cz/2013_Typhlo_Tactus_Helsinki/ (anglická verze), tamtéž je také fotka, na níž uvidíte, jak má pískátko např. vypadat. Text si můžete v knížce číst v Braillu nebo v černotisku nebo poslechnout jeho zhudebněnou verzi (složila Ráchel Skleničková) nahranou dětmi:
http://ulozto.cz/xvjR2xiQ/mysi-pisnicka-nahravka-deti-mp3. Uvítáme každé jednotlivé pískátko, který zašlete na adresu:

Knihovna hmatových knížek
Vítkova 12
Praha 8
180 002) Tvůrčí podpora

a) Vytvořte hmatovou knihu do půjčovny.

b) Vytvořte jednoduchou pohádku s předměty.

            Pokud dílo varianty a) nebo b) po dokončení věnujete do naší půjčovny, rádi poskytneme odborné konzultace v průběhu tvorby, vytiskneme text v soutisku černotisku a Braillova písma. Nevadí, nemáte-li s takovou tvorbou žádné předchozí zkušenosti.

             V případě vašeho zájmu o odborný seminář pro tvůrce napište na: tereziekochova@seznam.cz.

3) Finanční podpora

a) Knížky do půjčovny


Každých 1 000 Kč přinese nevidomým dětem jednu novou knihu do půjčovny.

                 Jedná se o půjčovní knížky, které máme většinou v jednom, ev. dvou exemplářích.

              Pomůže nám podpora i jediné takové knihy.

                Tato částka zahrnuje pořádání semináře, cestovné na místo konání, průběžné konzultace a tisk textu v černotisku i Braillu. Materiál a čas věnují tvůrci bezplatně.
   

b) Sériová výroba knížek


                    Jedná se o knížky, které mohou nevidomé děti přímo vlastnit. (Nevrací se do půjčovny.)

             Pokud můžete podpořit tuto část projektu, na knížkách rádi uvedeme vaše logo, potvrzení pro odpisy z daní je samozřejmostí.

                Financovat lze jak celou prodejní sérii, tj. 50 exemplářů, tak i část, např. 10 ks. Náklady na výrobu se liší podle náročnosti výroby toho kterého titulu, je dána zejména podstatným podílem ruční práce.

Každých 2 000 – 4 000 Kč umožní jednomu konkrétnímu nevidomému dítěti vlastnit svoji knihu.

        Tato částka zahrnuje materiál a převážně ruční práci na výrobě, odborné vedení tvorby, tisk textu knihy v soutisku Braillova písma a černotisku.

Každých 20 000 Kč – 40 000 Kč umožní deseti konkrétním nevidomým dětem vlastnit svoji knihu.
Každých 100 000 Kč – 200 000 Kč umožní výrobu série jednoho knižního titulu pro 50 konkrétních nevidomých dětí.

            V současné chvíli pracujeme na výrobě 50 ks knihy Malý příběh o jedné rybce, která vyhrála soutěž tvůrců hmatově ilustrovaných dětských knížek Tactus.cz 2013. Výroba jednoho exempláře – včetně tisku textu (černotiskem i Braillovým písmem) – představuje 2 500 Kč.

Částka 25 000 Kč umožní výrobu 10 ks hmatové knížky Malý příběh o jedné rybce pro 10 konkrétních nevidomých dětí.

Částka 75 000 Kč umožní výrobu zbývajících 30 ks hmatové knížky Malý příběh o jedné rybce pro 30 konkrétních nevidomých dětí.

Částka 8 000 Kč umožní tisk textu v Braillově písmu a černotisku pro výrobní sérii 50 ks hmatové knížky Malý příběh o jedné rybce pro 50 konkrétních nevidomých dětí.


            Sériovou výrobu dalších knižních titulů zahajujeme vždy okamžitě, jakmile k tomu máme dostatek finančních prostředků.

c) Nájemní prostory pro půjčovnu knih a kancelář projektu

        Celé dílo, ač se rozrostlo do podoby srovnatelné s institucemi v mnoha evropských státech, dosud neměla prostory pro knihovnu (půjčovnu) a skladovací místo prodejních titulů. V září 2012 jsme získali pronájem kanceláře pro skladování půjčovních i prodejních knížek, administrativu, kompletaci, opravy a údržbu výpůjček. S velikou laskavostí nám prostory nabídla Dvouletá katolická škola v Praze – Karlíně.

Částka 36 000 Kč ročně zajistí financování nájemních prostor ve Dvouleté katolické škole v Praze.
            Vítáme jakékoli příspěvky, od firem i drobných dárců.

Finanční dary přijímáme na účtu 2800099562, Fio banka, V celnici 10, Praha 1, ve zprávě pro příjemce uveďte „projekt Tactus.cz“.

Veškeré informace poskytne odborný garant projektu PaedDr. Terezie Kochová:  tereziekochova@seznam.cz.